Spoľahlivý partner zberateľov zlatých a
strieborných pamätných mincí a medailí

Strieborná pamätná razba k 280. výročiu korunovácie Márie Terézie, 5 oz
Strieborná pamätná razba k 280. výročiu korunovácie Márie Terézie, 5 oz Strieborná pamätná razba k 280. výročiu korunovácie Márie Terézie, 5 oz

Strieborná pamätná razba k 280. výročiu korunovácie Márie Terézie, 5 oz

Pocta prvej a jedinej žene v histórii, ktorá sa stala vládnucou panovníčkou Zemí Koruny českej.

Skladom
739 €
 • 5 uncí rýdzeho striebra
 • Impozantný priemer 65 mm
 • Unikátne číslovanie na hrane, na certifikáte a v luxusnom zberateľskom boxe
 • Iba 199 exemplárov pre celý svet
 • Vydávané Bohemia mincovňou
 • Exkluzívne len u Moja mincovňa SK

Detailný popis

Práve tento rok si pripomíname 280. výročie korunovácie jedinej ženy, ktorá kedy sadla na český trón ako vládnuca panovníčka, Mária Terézia.

Rýdzo česká Bohemia mincovňa vzdáva hold tejto osvietenskej reformátorke na pamätnej razbe z 5 uncí rýdzeho striebra 999/1000 o impozantnom priemere 65 mm. Každý exemplár z prísne limitovanej edície iba 199 kusov je opatrený unikátnym číslovaním na hrane a pre dokonalú prezentáciu je uložený v elegantnom číslovanom zberateľskom boxe s číslovaným certifikátom pravosti.

Na averze razby dominuje realistický portrét práve korunovanej panovníčky na pozadí gotickej klenby Vladislavskej sály, kde prebiehala korunovačná hostina. Reverzná strana nesie symbolickú hodnotu 50 TOLAR ČECHIE odkazujúca na bohatú tradíciu mincovníctva českých krajín a prepojené heraldické zvieratá český lev a moravská a sliezska orlica potom zdôrazňujú ich jednotu.

Mária Terézia pochádzala z mocnej habsburskej dynastie, spoločne s manželom založila habsbursko-lotrinský rod. Po smrti otca sa ujala vlády v dedičných krajinách, ale o svoje krajiny musela tvrdo bojovať. Po mieri s Pruskom, ktorý sa neskôr ukázal ako dočasný, dobyla späť Prahu a nechala sa korunovať českou kráľovnou, čím potvrdila svoje nároky na krajiny Koruny českej. Máriu Teréziu čakali roky ďalších vojen so susednými krajinami, v Českom kráľovstve sa na jej vládu spomína ako dobu reforiem a osvietenského vládnutia.

 

Špecifikácie

Krajina pôvodu Česká republika
Rok 2022
Nominálna hodnota Symbolická nominálna hodnota 50 TOLAR CZECHIE
Limitácia 199 ks
Kov Striebro (Ag)
Rýdzosť kovu 999/1000
Hmotnosť 155, 5 g ( 5 oz )
Priemer 65 mm
Kvalita Proof-like
Certifikát pravosti Áno, číslovaný
Balenie Elegantný zberateľský box, ochranné puzrdo
 • Moja mincovňa SK  vylučuje prijatie ponuky s dodatkom alebo odchýlkou v zmysle ustanovenia § 44 ods. 2 zákona č. 40/1964 Zb., Občianskeho zákonníka
 • Objednávku môžu realizovať iba osoby staršie ako 18 rokov.
 • Objednávku obdržíte najneskôr do 14 dní.
 • Ponuka je platná do 31. 12. 2024 alebo do vypredania skladových zásob.
 • Všeobecné obchodné podmienky k dispozícii tu.
 • Každú obdržanú emisiu môžete odoslať späť v termíne do 14 dní od jej obdržania. Moja mincovňa SK Vám v takom prípade vráti náklady na obstaranie emisie.

Mohlo by sa vám páčiť