Spoľahlivý partner zberateľov zlatých a
strieborných pamätných mincí a medailí

Exkluzívna sada originálnych historických mincí Márie Terézie
Exkluzívna sada originálnych historických mincí Márie Terézie Exkluzívna sada originálnych historických mincí Márie Terézie Exkluzívna sada originálnych historických mincí Márie Terézie

Exkluzívna sada originálnych historických mincí Márie Terézie

Dve originálne grajciare Márie Terézie, z ktorých jeden je razený do striebra

Skladom
239 €
 • Originálne historické grajciare Márie Terézie
 • Reálne platidlá z rokov 1754 − 1780
 • Strieborna minca vo veľmi dobrej kvalite zachovalosti
 • Reprezentatívny zberateľský box na prezentáciu mincí
 • Certifikát, ktorý zaručuje pravosť a technické špecifikácie oboch mincí
 • Príbehová karta o histórii a živote Márie Terézie

Detailný popis

Exkluzívny set venovaný Márii Terézii, ktorá výrazným spôsobom zmenila Slovensko na modernú krajinu. Tento unikátny set tvoria dve originálne grajciare Márie Terézie, z ktorých jeden je razený do striebra. Obe historické mince sú vo veľmi dobrej kvalite zachovalosti aj napriek tomu, že ide o 250-ročné reálne platidlá. Grajciar s bustou Márie Terézie je jedným z najznámejších numizmatických symbolov obdobia vlády tejto významnej panovníčky a bol jedným z hlavných platobných prostriedkov v Habsburskej monarchii. Averz aj reverz oboch mincí sa môže líšiť od fotografie v tejto ponuke v závislosti od roku razby oboch mincí.

Mária Terézia, jedna z najvýznamnejších panovníčok Habsburskej monarchie, sa narodila v roku 1717 ako dcéra cisára Karola VI. V roku 1740 sa stala cisárovnou a vládla až do svojej smrti v roku 1780.
V roku 1741 bola korunovaná na uhorskú kráľovnú na základe pragmatickej sankcie, podľa ktorej mohla na trón ako dedička nastúpiť žena. Hneď na začiatku vymenila neschopných poradcov svojho otca a určila nových, mladších a najmä politicky a odborne zdatnejších.

Vládla absolutisticky a presadzovala myšlienky osvietenstva, podľa ktorých mohol panovník vhodnými zákonmi zlepšiť situáciu štátu aj občanov a zabezpečiť spoločenský pokrok. Začala si uvedomovať nevyhnutnosť radikálnych reforiem, ktoré by pomohli hospodárstvu monarchie a zlepšili život ľudí v jej ríši, pričom mnohé z jej zákonov platia dodnes. Taktiež podporovala rozvoj vedy, vzdelanosti, literatúry a umenia. Sama bola veľmi vzdelaná a plynulo hovorila niekoľkými jazykmi, venovala sa hudbe a maľovaniu.

Mária Terézia bola veľkou vládkyňou, ktorá významne ovplyvnila politické a kultúrne dejiny Európy. Hoci otca vystriedala na tróne už pol roka predtým, jej korunovácia sa konala až 25. júna 1741 v bratislavskom Dóme sv. Martina. Panovníčka bola totiž tehotná a pricestovať mohla až po pôrode svojho štvrtého dieťaťa Jozefa. K Bratislave mala vrúcny vzťah a často ju navštevovala. Doba jej vlády sa považuje za zlaté obdobie Bratislavy, počas ktorého sa stala najvýznamnejším mestom celého Slovenska a Uhorska.

Mince sú uložené v elegantnej škatuľke s certifikátom, ktorý zaručuje pravosť a pôvod, spolu s kartou s príbehom.

Špecifikácie

Krajina pôvodu SVÄTÁ RÍŠA RÍMSKA
Rok 1754-1780
Nominálna hodnota 1 grajciar, 20 grajciar
Kov Meď (Cu), Stříbro (AG)
Rýdzosť kovu 585/1000
Hmotnosť 10 g,6,68 g
Priemer 25 mm,29 mm
Kvalita Very fine (VF) - veľmi dobrá
Certifikát pravosti Áno
 • Moja mincovňa SK  vylučuje prijatie ponuky s dodatkom alebo odchýlkou v zmysle ustanovenia § 44 ods. 2 zákona č. 40/1964 Zb., Občianskeho zákonníka
 • Objednávku môžu realizovať iba osoby staršie ako 18 rokov.
 • Objednávku obdržíte najneskôr do 14 dní.
 • Ponuka je platná do 31. 12. 2024 alebo do vypredania skladových zásob.
 • Všeobecné obchodné podmienky k dispozícii tu.
 • Každý produkt môžete odoslať späť v termíne do 14 dní od jej obdržania. Moja mincovňa SK Vám v takom prípade vráti náklady na obstaranie emisie.

Mohlo by sa vám páčiť