História EÚ
Predchodcom EÚ bolo Európske spoločenstvo pre uhlie a oceľ ako spoločná iniciatíva šiestich zakladajúcich členov − Francúzska, Nemecka, Talianska, Belgicka, Holandska a Luxemburska, ktorá bola podpísaná v roku 1951 v Paríži. Základy dnešnej podoby EÚ položila Maastrichtská zmluva a 1. novembra 1993 tak oficiálne vznikla Európska únia. Od vytvorenia EÚ došlo doteraz k siedmim rozšíreniam o nové členské štáty.
Priekopníci EÚ
Na podobe Európy, ako ju poznáme dnes, sa podieľali mnohé významné európske osobnosti, politici, štátnici či bankári. Pomohli vytvoriť systémy, ktoré viedli k hospodárskej stabilite a k zavedeniu eura, propagovali bohatú kultúrnu históriu a jazykovú rozmanitosť. Európa je tak aj vďaka nim stabilným regiónom. Medzi tieto osobnosti patria François Mitterrand, Helmut Kohl, Konrad Adenauer, Anna Lindhová, Nicole Fontaineová, Louise Weissová, Robert Schuman a veľa ďalších.
Usporiadanie EÚ, členské štáty a inštitúcie
Európska únia je dobrovoľné politické a ekonomické zoskupenie, ktorého snahou je dosiahnuť mier, stabilitu, demokraciu, prosperitu a ekonomický rast v Európe pomocou jednotnej zahraničnej a vnútornej politiky členských štátov. V súčasnosti ich je 27. Posledná krajina, ktorá vstúpila do EÚ 1. júla 2023, bolo Chorvátsko. Jediná krajina, ktorá vystúpila z Únie v roku 2020, je Spojené kráľovstvo.
Základom EÚ sú tri inštitúcie – Rada Európskej únie, Európska komisia a Európsky parlament. EÚ nemá jednotné sídlo, jednotlivé inštitúcie sídlia v Bruseli, v Luxemburgu a v Štrasburgu. Ďalšie dôležité inštitúcie sú Európsky súdny dvor, Európska centrálna banka, Európska investičná banka, Európsky investičný fond, Európsky ombudsman a iné.
Slovensko v európskych štruktúrach
Členstvo v tomto zoskupení bolo už od vzniku samostatnej SR v roku 1993 prioritou našej medzinárodnej politiky. V roku 1995 Slovensko podalo oficiálnu žiadosť o vstup do EÚ. Každá krajina, ktorá oň žiada, musí spĺňať rovnaké prísne požiadavky a dodržiavať rovnaký prístupový proces. Tento proces obsahuje tri hlavné kroky: kandidatúru, rokovania o členstve a pristúpenie. Slovensko si na svoje členstvo muselo počkať deväť rokov. Po podpise Prístupovej zmluvy a po jednoznačnom výsledku referenda sa 1. mája 2004 Slovenská republika stala plnohodnotným členom Únie. Išlo v poradí o piate a najväčšie rozšírenie o 10 štátov.
Od roku 2007 je Slovensko tiež súčasťou Schengenského priestoru, ktorého hlavným cieľom je voľný pohyb ľudí, tovaru, služieb a kapitálu v rámci Európy. Dvadsať členských štátov používa spoločnú menu euro, ktorú Slovensko ako člen eurozóny prijalo v roku 2009.
Význam EÚ
Členstvo v EÚ prináša novým členským štátom množstvo výhod, ale rovnako aj nové štáty sú prínosom pre Úniu. Pre obe strany predstavuje široké možnosti spolupráce a rozvoja v rôznych oblastiach od životného prostredia cez hospodárstvo až po bezpečnostné záruky. Pre bežného občana znamená najmä možnosť slobodne žiť, cestovať, pracovať či študovať kdekoľvek v EÚ. Cieľom EÚ je spoločne dosiahnuť politickú stabilitu, mier a prosperitu, ale zároveň si zachovať nezávislosť, kultúrnu, tradičnú a jazykovú rozmanitosť. Tento odkaz vystihuje motto Únie, ktoré sa používa od roku 2000: „Zjednotení v rozmanitosti.“
Pamätná razba k 20. výročiu ZADARMO
Výročnú razbu Vstup SR do EÚ môžete získať ZADARMO iba za cenu poštovného a balného vo výške 4,90 € exkluzívne prostredníctvom spoločnosti Moja mincovňa SK, výhradného distribútora Tatra mincovne v Slovenskej republike, na www.mojamincovna.sk/vstup-do-eu/ alebo na telefónnom čísle +420 226 522 555.