Spoľahlivý partner zberateľov zlatých a
strieborných pamätných mincí a medailí

Rad bieleho leva - Výročná strieborná pamätná razba, 5 oz
Rad bieleho leva - Výročná strieborná pamätná razba, 5 oz Rad bieleho leva - Výročná strieborná pamätná razba, 5 oz

Rad bieleho leva - Výročná strieborná pamätná razba, 5 oz

Unikátna razba z produkcie čisto českej Bohemia mincovne.

Skladom
739 €
 • 5 uncí rýdzeho striebra
 • Impozantný priemer 65 mm
 • Parciálne zušľachtené rýdzim zlatom
 • Unikátne číslovanie na hrane, na certifikáte a v luxusnom zberateľskom boxe
 • Iba 199 exemplárov pre celý svet
 • Vydávané Bohemia mincovňou
 • Exkluzívne len u Moja mincovňa SK

Detailný popis

Unikátna razba z rýdzeho striebra Rad bieleho leva z produkcie čisto českej Bohemia mincovne. Jedinečné umelecké dielo, ktoré vzniklo pri príležitosti výročia udeľovania Radu bieleho leva, je razené do 5 uncí striebra s rýdzosťou 999/1000 v impozantnom priemere 65 mm a v striktnej limitácii 199 kusov. Stred averzu nesie výtvarnú rekonštrukciu návrhu rytca Rudolfa Karneta − Radu bieleho leva z roku 1922, navyše zušľachtenú rýdzim zlatom. Rad dostal podobu rozčlenenej päťcípej hviezdy, aby sa odlíšil od predchádzajúcich krížových radov. Tvorcovia ho doplnili zlatými lipovými listami, monogramom republiky a tiež nápisom Pravda vítězí. 

Rad bieleho leva je najvyšším českým štátnym vyznamenaním, ktoré vychádza z pôvodného československého Radu bieleho leva. Ten vznikol len pár rokov po sformovaní novej republiky uprostred nepokojnej povojnovej Európy a prezident ho mal udeľovať cudzím štátnym príslušníkom za zásluhy o československý štát. Prvá umelecká súťaž, ktorá bola vypísaná na podobu radu, sa skončila neúspešne a do veci sa vložil vtedajší ceremoniár prezidentskej kancelárie Jiří Guth-Jarkovský. V druhej súťaži umelecká porota vybrala návrhy rytca Rudolfa Karneta. Rad dostal podobu rozčlenenej päťcípej hviezdy, aby sa odlíšil od predchádzajúcich krížových radov. Aby Československo vôbec mohlo vzniknúť a obstáť v svetovej politike, potrebovalo silných spojencov. Popri Spojených štátoch amerických to bolo predovšetkým Francúzsko, vzor pre našu mladú republiku, a súčasne  európska veľmoc. Práve vo Francúzsku tvorcovia radu našli inšpiráciu pre jeho podobu a jeho prvým nositeľom sa stal niekoľkonásobný francúzsky premiér a prezident Raymond Poincaré. V prvom roku udeľovania vyznamenania rad získali aj ďalší dvaja Francúzi, maršal Ferdinand Foch a Maurice Janin, francúzsky generál a veliteľ Československých légií v Rusku a vo Francúzsku. Ocenenie v tom istom roku získali aj rumunský kráľ Ferdinand I. a juhoslovanský kráľ Alexander I., ktorých krajiny boli spojencami Československa.

Každá razba je na hrane individuálne očíslovaná a uložená do elegantného očíslovaného boxu spolu s očíslovaným certifikátom autentickosti. 

Špecifikácie

Krajina pôvodu Česká republika
Rok 2023
Nominálna hodnota Symbolická nominálna hodnota 50 TOLAR CZECHIE
Limitácia 199 ks
Kov Striebro (Ag)
Rýdzosť kovu 999/1000
Hmotnosť 155, 5 g ( 5 oz )
Priemer 65 mm
Kvalita Proof-like
Mincovňa Bohemia Mincovna
Certifikát pravosti Áno, číslovaný
Balenie Elegantný zberateľský box, ochranné puzrdo
 • Moja mincovňa SK  vylučuje prijatie ponuky s dodatkom alebo odchýlkou v zmysle ustanovenia § 44 ods. 2 zákona č. 40/1964 Zb., Občianskeho zákonníka
 • Objednávku môžu realizovať iba osoby staršie ako 18 rokov.
 • Objednávku obdržíte najneskôr do 14 dní.
 • Ponuka je platná do 31. 12. 2024 alebo do vypredania skladových zásob.
 • Všeobecné obchodné podmienky k dispozícii tu.
 • Každú obdržanú emisiu môžete odoslať späť v termíne do 14 dní od jej obdržania. Moja mincovňa SK Vám v takom prípade vráti náklady na obstaranie emisie.

Mohlo by sa vám páčiť